Augusti alguses kirjutas Hyrles OÜ tegevjuht Urmo Sisask sellest, kuidas tootmise digitaliseerimine võib olla keeruline ja kohati ebamugav, kuid kui soovime olla konkurentsivõimelised ka järgmised 10-20 aastat, siis ei ole sellele alternatiivi.
Üks võimalus tööstusettevõtet efektiivsemalt juhtida ja oma tootlikkust tõsta, on võtta kasutusele tehnoloogia, mis aitab arvestada tööaega, mõõta töötajate tööd ja sellele kuluvat aega, teha kergesti kättesaadava statistika põhjal juhtimisotsuseid ning näha reaalajas ekraanidelt ülevaadet, kuidas töö üksustes ja vahetustes toimub.
Tööaja mõõtmine distsiplineerib ja vähendab ajakadusid
Kas teadsid, et töötajate efektiivsus tõuseb 10% juba siis, kui paluda neil registreerida töökohal oma tööd ja pausid? Põhjus peitub läbipaistvuses - töötaja teab, et tema tööaeg (sealhulgas hilinemised) on juhile nähtavad.
Pildil CompuAccess registraator-tahvel tootmisruumi seinal
Jari Kukkonen kirjutas Äripäeva Tööstusuudiste portaalis sellest, kuidas 20% tööajast kaob üleliigsetele liigutustele. Ajakadusid on keeruline tuvastada, sest neid on raske märgata.
Jari avab ajakadude teemat veelgi ja ütleb, et sageli tehakse töökohal üleliigseid liigutusi, näiteks alustakse sama asja mitu korda uuesti. Näiteks töö, mille saaks algusest lõpuni ära teha üks inimene, teeb hoopis kolm. Iga kord, kui uus inimene tööga alustab, süveneb ta sellesse, mida eelmine oli teinud pikendades seeläbi tööle kuluvat aega.
Seetõttu on juhile oluline (reaalajas) näha, kas töötaja on oma töö lõpetanud, ent talle pole uut tööd määratud ja ta on ootel, või võtab mõne töö tegemine ebamõistlikult kaua aega, mille tõttu töötab mõni masin niiöelda tühjalt. Kiire reageerimine hoiab kokku kulusid, sest vähendab tööaja kadusid.
Info reaalajas kuvamine tööstusettevõtte tśehhi seinal on oluline töötajatele, sest annab selgust sellest, mis tööd tuleb parasjagu teha ning mis töö ootab järgmisena ees. Tänu sellele väheneb töötaja vajadus küsida juhilt infot.
Pildil CompuAccess produktiivsuse graafik suurel ekraanil tootmisruumi seinal.
Neiser Group AS-i tootmis- ja juhtimissüsteemide arendusjuht August Kull kinnitab, et töötajate tööaega mõõtmata on keeruline töötajaid ja tööprotsesse juhtida.
"Võiks öelda, et töötajate tööaja mõõtmine on lausa vajalik protsess, et tööjõukitsastes tingimustes saavutada maksimaalne tulem."
"Lisaks mõõdame ka töötajate töö sooritust, mille abil saame kätte tööl oldud aja efektiivsuse. Milleks see on vajalik? Nii teame, kas töötajaid on vaja suunata, koolitada või paigutada ümber teisele tööle," selgitab August Kull.
Digitaalne tööaja planeerimine ja arvestus aitab kokku hoida administreeriva personali tööaega ning vähendada vigu, mis tekivad andmete käsitsi sisestamisest. Seda tänu võimalusele lõimida tööaja mõõtmise lahendus ettevõtte raamatupidamise programmiga, kus palgaandmed liiguvad ühest programmist teise automaatselt.
Uue lahenduse tasuvusaeg on alla aasta
Ektaco AS viis läbi tööaja arvestuse efektide ja tasuvuse arvestuse analüüsi. Selgus, et 100 töötajaga tööstusettevõttes, kus töötaja keskmine kuine töötasu on 600 eurot, on uue töö ja tööaja arvestuse lahenduse kasutuselevõtu tasuvusaeg alla ühe aasta.
Võttes kasutusele digitaalse tööaja mõõtmise lahenduse, on võimalik tuvastada juba süsteemi juurutamise etapis mitmed probleemid.
Üks sagedasemaid küsimusi, millele ettevõtetes vastust otsitakse, on seotud töötajatega:
- kuidas tuvastada probleemsed töötajad või tööaja kehtestused?
- kuidas vähendada tööaja kulu hilinemistelt ja pausidelt (näiteks suitsupausidelt)?
- kuidas tagada tööaja andmete kogumise täpsus ning vähendada sellega seotud kulusid (andmete sisestamine töötajate poolt ja töötlemine raamatupidamises)?
- kuidas vähendada juhtide aja kulu tööaja kasutuse kontrollimisel (näiteks öövahetused)?
- kuidas vähendada töötajate proteste valearvestuste osas ning kiirendada palgaarvestuse protsessi?
Lahenduste leidmine ülalnimetatud probleemidele ei ole raketiteadus. Kõigile neile küsimustele on võimalik vastata, kui võtta kasutusele töö ja tööaja mõõtmise lahendus.
Tööaega registreeritakse sageli kiibiga. Ettevõtetes, kus töötajatel on kalduvust andmete omakasuks moonutamisele, on kasuks tulnud kiibi asemel sõrmejäljega tööaja registreerimine. Seda põhjusel, et sõrme erinevalt kiibist ei saa koju ununenda ega kellelegi teisele laenata.
Loe lisa CompuAccessi kohta siit ja võta ühendust CompuAccess meeskonnaga klikkides siia.